KORONKA

 

Koronka to jeden z najbardziej kobiecych "surowców", z piękną historią w tle.

 

       W obecnych czasach kojarzy się nam głównie z damskimi ubraniami czy bielizną, kiedyś była dostępna jedynie na królewskich dworach, a możni tamtego świata wydawali fortunę by ją zdobyć. Zawsze była ozdobą, czymś wyjątkowym, małym arcydziełem podkreślającym prestiż osoby, która ją posiadała. 


     Jej produkcja została na tyle zautomatyzowana, że koronka stała się dobrem względnie łatwo dostępnym i bardziej popularnym. Moda co jakiś czas przywołuje koronkę na piedestał więc stała się ona naszą "wysmakowaną" przyjaciółką z sąsiedztwa. 

 

W zależności od sposobu wykonania te artystyczne ażurowe plecionki dzielimy na:

-szydełkowe

-igłowe

-klockowe

-siatkowe

-frywolitki

-teneryfowe

Lub też stosujemy ogólny podział na koronki dziane i tkane. Te pierwsze są produkowane w wielu krajach świata, na maszynach przemysłowych, w dużych ilościach. Nie mają zawrotnych cen ale też niewiele mogą zaoferować.

      Wzornictwo jest ograniczone możliwościami poszczególnych maszyn. W zależności od ich generacji mogą zrobić koronkę mniej lub bardziej wyszukaną pod względem designu ale mają poważne ograniczenia w możliwościach zastosowania różnych włókien. Co prawda, nowoczesne maszyny oferują coraz to ciekawsze możliwości ale i tak pozostają w tyle do maszyn, które produkują koronki zwane Leaversami.

 

     Są to koronki tkane na maszynach z XIX wieku, których budowa oraz obsługa do dzisiejszego dnia nie została prawie wcale zmodyfikowana. Te ogromne maszyny (rozmiarem przypominające parowóz) jeszcze do niedawna były obsługiwane wyłącznie przez ludzi. 


     Od niedawna karty perforowane (dzięki, którym powstaje wzór) w niektórych maszynach zostały zastąpione komputerem, lecz jest to jedyna styczność z nowoczesnym światem. Produkcja tych koronek to prawdziwa manufaktura w XXI wieku. To człowiek jest odpowiedzialny za wszystkie procesy powstania tej wyjątkowej koronki.

 

     Możliwości tych maszyn są ogromne, nie ograniczają one projektantów ani w zakresie używanych surowców, ani stopniu skomplikowania wzorów. 

 

Najsłynniejsze z wytwarzania koronek regiony to Brabancja, Bruksela, Chantilly, Wenecja, Paryż, Koniaków, Bobowa, Kurpie, gdzie cyklicznie odbywają się festiwale tego rękodzieła.

 

Dla amatorów tych miniaturowych arcydzieł mamy w naszych sklepach serwetki, obrusy, kołnierzyki, poszewki wykonane w różnych technikach i sprowadzone z różnych stron świata, jak zawsze w doskonałych cenach.

 

zapraszamy

team Wzorcownia

     

 

 

Butik second hand.

Odzież męska, damska, dziecięca.

Outlet znanych marek do 70% taniej.

Komis odzieżowy. Hurtownia odzieży używanej.

Unikalne, tanie, modne i markowe ciuchy na każdą kieszeń.

Stroje i kostiumy Vintage.

© 2012-2014 sklep WZORCOWNIA-online.pl >> internetowy sklep fashion second hand, outlet. All rights reserved.

 

Użytkowanie sklepu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.

 

upominkowe kosze świąteczne dla firm wypożyczalnia żywych choinek

Sklep internetowy Shoper.pl